بسم الله الرحمن الرحیم

مجموعه قوانین حقوقی، جزایی و اداری جمهوری اسلامی ایران

* این سایت دولتی نبوده و از طرف مراجع دولتی حمایت نمیشود *

حسن صفرنژاد (هشترودی)

مریم صفرنژاد

وکلای پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

صفحه اول درباره سایت نمونه آراء دادگاه‌ها قوانین آراء وحدت رویه قوانین مشورتی جستجو ارسال سوال حقوقی اینستاگرام

قانون وظایف و مسئولیت‌های جمعیت هلال احمر

روزنامه رسمی شماره 11352- 24/11/1362
شماره 83694 05/11/1362
جمعیت هلال احمر – نخست وزیری

ماده واحده- جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران (جمعیت سابق شیر و خورشید سرخ ایران) دارای شخصیت حقوقی مستقل می‌‎باشد و به کلیه تعهدات و قراردادهای مصوب بین‎المللی مربوط و به وظایف و مسئولیت جمعیت‌‎های هلال احمر و صلیب سرخ جهانی و نیز مقررات اتحادیه جهانی صلیب سرخ و هلال احمر که با سیاست‎‌ها و قوانین جمهوری اسلامی ایران مغایرت نداشته باشد، پایبند بوده و روابط خود را در چارچوب سیاست‌‎های خارجی کشور با کلیه جمعیت‌های هلال احمر و صلیب سرخ در جهان محفوظ داشته و در مسائل امدادی برون مرزی و درون مرزی و تعهدات مربوطه برطبق اساسنامه‌ای که به پیشنهاد جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و با تأیید وزارت بهداری که به تصویب مجلس شورای اسلامی می‌رسد، عمل می‎کند.
تبصره1- عبارت «جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران» جایگزین عبارت «جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران» می‎گردد.
تبصره2- دولت موظف است که کلیه وجوهی را که به موجب قانون جمعیت هلال احمر ایران وصول می‎نماید، به خزانه واریز و معادل آن وجوه در بودجه سال آینده به حساب جمعیت هلال احمر ایران منظور دارد.
تبصره3- به منظور تقویت و تحکیم نیروی جمعیت و ایجاد تسهیلات لازم در جهت اجرای برنامه‎ها و فعالیت‎های جمعیت و صیانت منابع مالی کافی، دولت موظف است علاوه بر بذل مساعدت و همکاری در شئون مختلف هرساله در بودجه کل کشور ردیف اعتباری به عنوان اعانه جمعیت هلال اهمر جمهوری اسلامی ایران منظور دارد تا برطبق اساسنامه مصوب و مقررات و ضوابط خاص جمعیت به مصرف برسد.
تبصره4- رییس جمعیت هلال احمر با پیشنهاد وزیر بهداری و تأیید هیئت وزیران و با حکم وزیر مذکور به این سمت منصوب و یا عزل می‌‎شود.
تبصره5- کلیه اموال و دارایی‎ها و اعتبارات جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران که از طریق عقود ناقله شرعی از قبیل وقف و صلح و هبه و امثال آن سابقاً و از این به بعد به تملک جمعیت درآمده و یا به وسیله جمعیت ایجاد و احداث شده است کماکان در مالکیت جمعیت باقی مانده و کلیه مقررات و قوانین که برخلاف آن موجب تضییع حقوق شرعیه جمعیت شده باشد لغو بلااثر خواهد بود.
قانون فوق مشتمل بر ماده واحده و پنج تبصره در جلسه روز سه‌شنبه بیستم دی‎‌ماه یکهزار و سیصد و شصت و دو مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 27/10/1362 به تأیید شورای نگهبان رسیده است.

رییس مجلس شورای اسلامی- اکبر هاشمی
تهران، میدان آرژانتین، خ ۲۱ پلاک ۵ واحد ۱۱
www.law-ir.ir 2008-2022 By 9px.ir