بسم الله الرحمن الرحیم

مجموعه قوانین حقوقی، جزایی و اداری جمهوری اسلامی ایران

* این سایت دولتی نبوده و از طرف مراجع دولتی حمایت نمیشود *

حسن صفرنژاد (هشترودی)

مریم صفرنژاد

وکلای پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

صفحه اول درباره سایت نمونه آراء دادگاه‌ها قوانین آراء وحدت رویه قوانین مشورتی جستجو ارسال سوال حقوقی اینستاگرام

ارسال پرسش حقوقی شما





3 رقمی که در تصویر میبینید را وارد کنید
captcha

انتقال مالکیت زمين هاي واگذاري امور اراضي

پرسش: باسلام زميني در سال ١٣٧٠ به صورت مشاعي به ٨نفر واگذار ميگردد و هفت نفر انها كليه حق و حقوقشون را به يك نفر از خودشون واگذار مي نمايند و پيرو ان وكالت بلاعزل با اختيار تام ميدن و پس از بيست سال و صادر شدن سند قطعي از سوي سازمان امور اراضي بنام هشت نفر و پيرو وكالت بنام شخص وكيل ميگردد و حال ان هفت نفر با اين استدلال كه ان زمان كه حقو حقوق خود را واگذار نموده ايم زمينهاي مذكور قابل نقل و انتقال نبوده و پيرو همين طرح دعوا نموده اند. ايا اين اشخاص ميتوانند به استناد اين قانون سازمان امور اراضي طرح دعوا نمايند ؟ يا مرجع صالح طرح دعوا سازمان ميباشد؟ سازمان تا كنون معترض نگرديده ايا ماده و تبصره اي مبني بر تأييد توافق طرفين در سال ٧٠ وجود دارد. با تشكر فراوان
پاسخ: باسلام
به نظر اینجانب انتقال سهام مشاعی اراضی مشمول بیع شرط نافذ و قانونی می باشد و در صورتی که اقساط اراضی مشمول ، باقی مانده باشد خریدار با التفات به وکالت نامه میتواند به دفتر خانه اسناد رسمی تنظیم کننده اسناد بیع شرط مراجعه و با پرداخت اقسلط معوقه بیع شرط را به بیع قطعی تبدیل نماید.
وفق ماده 22 قانون ثبت دولت کسی را مالک میشناسد که سند رسمی به نام او صادر و در دفتر املاک ثبت شده باشد بنابراین ، خریدار که سند قطعی از ناحیه هفت نفر مالک مشاعی به وی منتقل شده باشد مالک شناخته میشود و تا زمانی که اسناد تنظیمی ابطال نشده باشد دارای اعتبار خواهد بود.
تهران، میدان آرژانتین، خ ۲۱ پلاک ۵ واحد ۱۱
www.law-ir.ir 2008-2022 By 9px.ir