بسم الله الرحمن الرحیم

مجموعه قوانین حقوقی، جزایی و اداری جمهوری اسلامی ایران

* این سایت دولتی نبوده و از طرف مراجع دولتی حمایت نمیشود *

حسن صفرنژاد (هشترودی)

مریم صفرنژاد

وکلای پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

صفحه اول درباره سایت نمونه آراء دادگاه‌ها قوانین آراء وحدت رویه قوانین مشورتی جستجو ارسال سوال حقوقی اینستاگرام

شماره 43720

شماره 43720/40081
26/3/1387

بخشنامه به کلیه وزارتخانه ها، سازمان ها، مؤسسات و شرکت های دولتی، نهادهای انقلاب اسلامی و

استانداری های سراسر کشور مبنی بر لزوم صرفه جویی در مصرف آب و برق

وزارتخانه ها،‌ سازمان ها،‌ مؤسسات و شرکت های دولتی، نهادهای انقلاب اسلامی و استانداری های سراسر کشور
1- با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم صرفه جویی در مصرف آب و برق و با عنایت به لزوم پیشتاز بودن نظام اداری کشور در اجرای منویات معظم له و اصلاح الگوهای مسرفانه و به منظور اجرایی نمودن تصمیم نامه ستاد خشکسالی کشور مبنی بر صرفه جویی در مصرف آب و برق و دیگر حامل های انرژی به میزان حداقل ده درصد (موضوع جزء «ب» بند (9) تصمیم نامه شماره 11631/ت 108ن مورخ 1/2/1387) و به استناد نامه های شماره 100/30/20487 مورخ 12/3/1387 و 30/1376/م مورخ 6/3/1387 وزارت نیرو و تصویب نامه شماره 170368/ت 38936هـ‌ مورخ 22/10/1386 هیئت وزیران مبنی بر محاسبه قیمت آب و برق وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی به نرخ تمام شده و محاسبه و پرداخت آن از سرجمع اعتبارات آن ها،‌ تمامی دستگاه های اجرایی موظفند ضمن تعیین یکی از مدیران ارشد خود به عنوان مسئول مدیریت بهینه مصرف به نحوی عمل نمایند که نسبت به مصرف دوره مشابه سال قبل حداقل ده درصد صرفه جویی دستگاه های اجرایی کشور عملیاتی گردد.
2- تمامی دستگاه های اجرایی موظفند نسبت به بهره برداری از حداکثر میزان روشنایی طبیعی روز در محیط اداری و نیز استفاده از روشنایی موضعی در اتاق کار اقدام نموده و ضمن عدم بهره گیری از لامپ های پرمصرف و التهابی (بیش از چهل وات) از سیستم های پربازده روشنایی نظیر لامپ های کم مصرف LED استفاده نمایند.
3- با توجه به لزوم تنظیم درجه حرارت مناسب در ساعات اداری (بیست و شش درجه) دستگاه های اجرایی موظفند علاوه بر استفاده حداقل از سیستم های برودتی،‌ پس از پایان ساعت کار اداری نسبت به خاموش کردن رایانه ها،‌ سیستم های سرمایشی، آب سردکن ها،‌ روشنایی ساختمان ها و معابر و محوطه های مربوط اقدام نمایند.
4- کلیه دستگاه های اجرایی موظفند نسبت به نصب و بهره گیری از تجهیزات مجهز به فناوری هوشمند و لوازم کم مصرف در زمینه آب و برق همانند لامپ کم مصرف، شیرهای دستشویی الکترونیکی و پدالی و نیز کنترل مستمر تجهیزات و تأسیسات مربوط و رفع عیوب احتمالی با هدف جلوگیری از مصرف بی رویه آب و برق اقدام نمایند.
5- با توجه به بخشنامه شماره 135864/36675 مورخ 16/12/1385،‌ دستگاه های اجرایی باید نسبت به استفاده از حداکثر ظرفیت دیزل های نصب شده در ادارات اقدام نمایند. وزارت نفت موظف است نسبت به تأمین سوخت دیزل های موجود در ادارات و صنایع با هماهنگی وزارت نیرو اقدام نماید.
6- دستگاه های اجرایی موظفند ضمن پرهیز جدی از مصرف آب شرب جهت آبیاری فضاهای سبز، برای آبیاری آن ها از منابع آب زیرزمینی خام (چاه) و یا بازچرخانی پساب ها استفاده نمایند.
7- لازم است دستگاه های اجرایی علاوه بر همکاری و فراهم نمودن زمینه بهره برداری موقت از چاه های آب موجود در محوطه اختصاصی ادارات توسط شرکت های آب و فاضلاب تا پایان دوره خشکسالی، هماهنگی لازم را با شرکت های مذکور در صورت نیاز به حفر چاه های جدید در محوطه ادارات به عمل آورند.
8- وزارت راه و ترابری مکلف است نسبت به تعدیل و کاهش روشنایی موجود در جاده ها و بزرگراه های بین شهری و نیز پیش بینی طراحی و اجرای روشنایی هایی جدید (با مصرف حداقل)‌ با هماهنگی وزارت نیرو اقدام نماید.
9- با توجه به ممنوعیت استفاده از لامپ های پرمصرف التهابی و مدادی در واحدهای صنفی، تجاری، عمومی و خدماتی، وزارت بازرگانی موظف است تدابیر لازم را جهت عملیاتی نمودن و رعایت موضوع به عمل آورد.
10- وزارت نیرو مکلف است نسبت به کاهش روشنایی معابر، میادین، پارک ها و تأسیسات برقی و نیروگاه-های تحت پوشش خود، حداقل به میزان پنجاه درصد اقدام نماید.
11- وزارت صنایع موظف است با هماهنگی وزارت نیرو برای تمامی صنایع با مصرف بیش از یک مگاوات،‌ برنامه تعطیلات و تعمیرات سالیانه در بازه زمانی 15 تیرماه تا 15 شهریورماه را تدوین و به کلیه صنایع جهت اجرا ابلاغ و بستر مناسب را جهت استفاده از حداکثر ظرفیت دیزل های نصب شده صنایع در ساعات پیک بار فراهم کند.
12- وزارت جهاد کشاورزی موظف است نسبت به اعمال محدودیت در ساعات کار چاه های کشاورزی (روزانه حداقل به میزان دو ساعت در اوج بار) و کنترل میزان برداشت آب در حد پروانه مجاز بهره برداری اقدام نماید.
13- وزارت نیرو موظف است ضمن نظارت بر نحوه اجرایی شدن این بخشنامه، گزارشی از عملکرد دستگاه-های اجرایی در زمینه میزان صرفه جویی انجام شده را تا پایان مهرماه سال جاری تهیه و ارائه نماید.

معاون اول رئیس جمهور- پرویز داودی
تهران، میدان آرژانتین، خ ۲۱ پلاک ۵ واحد ۱۱
www.law-ir.ir 2008-2022 By 9px.ir