بسم الله الرحمن الرحیم

مجموعه قوانین حقوقی، جزایی و اداری جمهوری اسلامی ایران

* این سایت دولتی نبوده و از طرف مراجع دولتی حمایت نمیشود *

حسن صفرنژاد (هشترودی)

مریم صفرنژاد

وکلای پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

صفحه اول درباره سایت نمونه آراء دادگاه‌ها قوانین آراء وحدت رویه قوانین مشورتی جستجو ارسال سوال حقوقی اینستاگرام

ارسال پرسش حقوقی شما





3 رقمی که در تصویر میبینید را وارد کنید
captcha
۱ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۳۱

ادعا در مالکیت ملک با پرداخت بخشی از ثمن و تنظیم سند بنام دیگری

با سلام . اينجانب در سال 86 در كرج يك واحد آپارتمان با كمك همسرم خريداري نموديم ( آورده ايشان 10 ميليون بود و آورده من 17 ميليون كه 800 هزار بيعانه و 16 ميليون و 200 هزار چك روز طبق مبايعه نامه پرداخت نمودم ) و از آنجا كه وام مسكن بنام همسرم بود سند مالكيت بنام او صادر و در رهن بانك مسكن درآمد بعداز مدتي همسرم مدعي شد كه آپارتمان مال ايشان است و بنده هيچ سهمي ندارم . آيا با توجه باينكه شماره چك مربوطه در مبايعه نامه ذكر شده و همين طور صورتحساب بانكي كه مبلغ چك برداشت شده مشخص است ميتوان در خصوص مالكيت قسمتي از آپارتمان ( مثلا" 3 دانگ ) ادعا و شكايت كرد ؟ وآيا در صورت طرح دعوي نتيجه اي دارد كه بتوان به حق خود رسيد ؟ وجهت شكايت به كجا مراجعه نمود؟ با تشكراز شما.       مشاهده پاسخ...
۳۱ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۲۸

سفته سفید امضاء و نحوه درخواست وجه آن

من یک سفته فقط دارای امضا ازمتعهد دارم وسفته تکمیل نشده چگونه اقدام قانونی کنم لطفا مرا شفاف راهنمایی کنید       مشاهده پاسخ...
۲۸ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۲۶

خرید مدرسه مخروبه از طریق مزایده از آموزش و پرورش

با سلام اینجانب در سال 1383 طی مزایده کتبی از اداره آموزش و پرورش یکی از شهرستان ها برنده خرید یکباب مدرسه مخروبه شدم. از زمان اعلام کتبی نتیجه، اداره مذکور با ادعای اینکه ابتدا باید از طریق ماده 147 نسبت به تهیه سند رسمی اقدام و سپس نسبت به واگذاری مورد مزایده اقدام نمایند. و الان با وجود گذشت 10 سال و نگهداری سپرده اینجانب و عدم صدور هر گونه آگهی ابطال یا هر گونه ابلاغیه به بنده از واگذاری مورد مزایده خودداری می نمایند. آیا می توانم ضمن دعوای حقوقی، اداره مذکور را ملزم به ایفای واگذاری ملک مورد نظر نمایم یا نه؟       مشاهده پاسخ...
۱۹ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۴۶

امانت داری و استرداد انها به مالک یا اشخاص دیگر

با سلام و خسته نباشید مدارک یکی از دوستانم به صورت امانت به من داده شده بود - فردی که امانت را داده بود به یکی از دوستانش می گوید که امانتی را از من بگیرد به علت اینکه امانتی او شامل مدارک شناسایی و پولی و اعتباری بوده و اعتماد به شخصی که فرستاده بود نداشتم ، از واگذاری امانت به فرستاده وی خودداری کردم آیا کسی که امانتی را به من داده می تواند علیه من شکایت کند؟ آیا کار من اشتباه بوده است؟ ممنون       مشاهده پاسخ...
۱۳ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۵۱

حکم به تقسیط محکوم به واستحقاق یا عدم استحقاق خسارت تاخیر تادیه

اگر شخصی مطالبه خسارت تاخیر تادیه کند و لی خوانده اعسار خود را ثابت کند ، آیا با صدور حکم اعسار خوانده ، افزایش نرخ خسارت تادیه متوقف می شود یا اینکه تا استهلاک تمام مطالبات ، خسارت تاخیر تادیه هم افزایش می یابد؟       مشاهده پاسخ...
۱۱ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۹

وجه التزام مقرروچندین برابر مبلغ اصلی قرارداد و تصمیم دادگاه

اینجانب در سال 1390؛ قراردادی را با شخصی به شرح زیر منعقد نمودم= ((ماده یک: موضوع قرارداد: عبارت ‌است از نگارش و تحویل طرح امکانسنجی و توجیه فنی و اقتصادی گردشگری توسط اینجانب برای طرف دوم. طرفین حق فسخ یا ابطال قرارداد را ندارند. ماده‌ دو: مدت قرارداد:‌ مدت ‌این ‌قرارداد از تاریخ انعقاد لغایت یک‌ماه مقرر می‌گردد. ماده سه: مبلغ قرارداد و روش پرداخت: مبلغ قرارداد با عنایت به تفاهمات فیمابین؛ و کاهش زمان انجام طرح از چهارماه به یک‌ماه؛ و با التفات به موافقت طرف اول؛ بمنظور پیگیری مستقیم کار و حضور در جلسات کارشناسی دفاع از طرح به نمایندگی از آن شرکت محترم جهت تسهیل و تسریع دریافت موافقت‌نامه‌ها؛ و با رعایت صرفه و صلاح و لحاظ حداکثر تخفیفات، برابر "19.000.000" تعیین گردید که به این روش پرداخت خواهد شد= طی چهارفقره چک در سررسیدهای 25 ‌اُم ماه‌های اردیبهشت91، خرداد91، تیر91، مرداد91 و هر فقره به مبلغ "4.750.000 تومان". تبصره. در صورت بروز هرگونه مشکل در وصول چک‌ها رأس تاریخ مقرر، از قبیل عدم تطابق امضاء و . . . که باعث عدم موفقیت در وصول بهنگام مبالغ مندرج چک‌ها گردد، طرف دوم موظف است ظرف سه(3) روز از اعلام طرف اول، اقدام به واریز نقدی معادل تعهد و بدهی خود به حساب بانکی طرف اول(1-2000-1-100 بانک اقتصاد نوین) نماید. بعد از سه روز مهلت مقرر، به ازای هر یک(1) روز دیرکرد در واریز بدهی، معادل پنج درصد(5%) مبلغ قرارداد، به مبلغ بدهی طرف دوم اضافه خواهد گردید)). توضیح: {{طرف اول طرح توجیهی را در اسفند 1390 تحویل داد. اما همه‌ی چک‌های طرف دوم برگشت خورد. طبق تبصره فوق‌الاشاره؛ طرف دوم ظرف 3روز پس از اعلام اینجانب(که این اعلام از طریق اظهارنامه‌ی 911004 صورت‌پذیرفته و در 11/04/91 به طرف دوم ابلاغ قانونی‌گردیده)؛ باید اقدام به واریز معادل تعهد و بدهی‌اَش به شماره‌‌حساب: 1-2000000-1-100 بانک اقتصاد نوین که مرقوم در متنِ قرارداد و اظهارنامه است نماید. پس از انقضای مهلت 3روزه و عدم واریز مبلغ؛ به ازای هرروز دیرکرد در واریز مبلغ؛ روزانه: پنج‌درصد قرارداد (19.000.000×5%) یعنی روزانه 950.000 تومان؛ به مبلغ بدهی طرف دوم اضافه می‌شود}} لیکن طرف دوم؛ علی‌رغمِ اطّلاع از تعهّداتِ قراردادی؛ و علی‌رغمِ مطالبه‌ی اینجانب؛ تاکنون از واریز بدهی‌اَش استنکاف ورزیده= 1) برخی وکلاء می‌گویند چون خود چک‌ها خسارت تأخیر تأدیه دارند؛ وجه التزام و مطالبه‌ی آن؛ نوعی شرط زیاده در تعهدات پولی و مصداق رباست و ماده 522 قانون آیین دادرسی مدنی؛ جلوی این مطالبه را می‌گیرد. آیا چنین است؟ 2) اگر وکیل طرف مقابل در دادگاه دلیل بیاورد که این قرارداد؛ مصداق رباست و نامشروع، و موجبی برای دریافت وجه التزام نیست؛ من چه دفاعیاتی می‌توانم داشته باشم؟ 3) کلاً با چه استدلال‌ها و دلایلی می‌توانم وجه التزام قراردادی خود را مطالبه نمایم؟ 4) چون مبلغ وجه التزام حاصله بیش از 700 میلیون است و من تقاضای اعسار داده‌ام، می‌ترسم دادگاه با توجه به توضیحات فوق، به نفع من رای ندهد و من علاوه بر آنکه چیزی دریافت نکنم باید 22 میلیون هم هزینه‌ی دادرسی بپردازم. 5) یکی از وکلای محترم؛ زمانی که از طریق موبایل؛ خدمتشون تماس گرفتم و همین صورت‌مسأله رو تلفنی طرح کردم؛ فرمودند که هیچ‌یک از قضات؛ برای 19.000.000 تومان قرارداد؛ 700.000.000 وجه التزام صادر نمی‌کنند(البته به نام رعایت انصاف و رعایت نظم عمومی اقتصادی و رعایت عدالت). نگرانی من از اینه که یه قاضی؛ به هر دلیلی؛ اعتقاد به اینکه باید چنین حُکمی رو بنفع من صادر کنه نداشته باشه(با توجیه لحاظ انصاف و رعایت نظم عمومی اقتصادی و درنظرگرفتن عدالت). به نظر مبارکتون؛ اگر قرار باشه در دفاع از خودم در لایحه‌ی تقدیمی‌م؛ دو سه تا دلیل؛ جز استناد به متن قراردادم بیارم؛ چی بنویسم؟       مشاهده پاسخ...
۱۰ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۵۸

خیانت در امانت یا مطالبه وجه

باسلام.مبلغی را به شخصی داده ایم تا وی به حساب ایران خودرو بریزد وبعد از این که ماشین به نامبرده تحویل شد ماشین را به نام صاحب پول سند بزند،حال که ماشین را تحویل گرفته است ماشین را نمیدهد،به آو گفتیم پس پول را پس بده،پول را هم نمیدهد.آیا میشود به اتهام خیانت در امانت از وی شکایت کنیم؟البته قرارداد کتبی نداریم.فقط شاهد وفیش واریزی مبلغ به حساب وی را داریم.       مشاهده پاسخ...
۱۰ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۵۰

ودیعه مسکن و توقیف آن توسط دادگاه از بابت مهریه و مستثنیات دین

با سلام ، همسرم با راهنمايي وكيلش مهريه خود را گذاشته به اجرا و بابت همين درخواست تامين مبلغ وديعه مسكني كه نزد موجر ميباشد را نموده ، با توجه باينكه طبق ماده 524 ق آ دادرسي مسكن جزو مستثنيات دين ميباشد آيا وديعه مسكن هم جزو مستثنيات است يا خير ؟ ضمنا" آيا دادگاهي كه تامين دلايل در حوزه آ ن قرار ندارد ميتواند به اين موضوع رسيدگي نمايد ؟ با توجه به ماده 14 قانون آيين دادرسي ؟ لطفا" راهنمايي فرماييد با تشكر.       مشاهده پاسخ...
۶ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۳۹

فروش مال موقوفه و مرجع صدور دستور فروش

سلام. تجویز فروش مال موقوفه در مواردی که قانون مدنی اجازه آن را داده ،در صلاحیت چه مرجعی است؟       مشاهده پاسخ...
۴ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۵۱

گزارش اصلاحی

سلام ایا گزارش اصلاحی نزد کارشناس معتبر است؟و اعتبار امر مختومه دارد؟ و قابل فسخ می باشد در صورت اعتبار؟ حتی الامکان مستندا توضیح دهید؟       مشاهده پاسخ...
تهران، میدان آرژانتین، خ ۲۱ پلاک ۵ واحد ۱۱
www.law-ir.ir 2008-2022 By 9px.ir